river iş süreç yönetim sistemi

Barkod Otomasyon Sistemleri | Barkod Sistemi Fiyatları

Endüstriyel Panel Çözümleri

Endüstriyel Panel Çözümleri
Panel PC seçerken nelere dikkat edilmeli ?
Her şeyden önce bilgisayarların CE, CCC, IP65/ IP67 gibi uluslararası standart ve sertifikalara sahip olması önemli bir nokta. Sonraki aşamalarda ihtiyacınıza en uygun panel PC’yi seçebilmek için öncelikle kullanımını ve kullanılacağı ortamı belirlemenizde fayda var. Çalışma ortamı ve amaçlanan uygulama aşağıdaki unsurları belirleyecektir:
Boyut(3,5 inçten veya yaklaşık 9 cm'den başlar)
Ekran formatı
Ekran çözünürlüğü
Parlaklık ve olası arka aydınlatma seçeneği
Dokunmatik ekran seçeneği (dirençli veya kapasitif ekran arasında seçim)
Sağlam ekran. Genellikle üç seviye vardır: yarı sağlam, sağlam ve ultra sağlam. Sağlamlık seviyesi, düşmeye, titreşimlere, aşırı sıcaklıklara vb. direnme yeteneğidir.
Entegrasyon ve montaj
İşlemci türü
Hafıza
Depolama alanı
Genişletme bağlantı noktaları (ek video çıkışları)

Panel PC'ler için hangi dokunmatik ekranlar seçilmeli ?
Dokunmatik ekranlar, görüntüleme (ekran) ve işaretleme aygıtı (fare)işlevlerini birleştiren bir yapıya sahiptir ve 2 tür dokunmatik ekran teknolojisi bulunur: dirençli dokunmatik ekranlar ve kapasitif dokunmatik ekranlar…
Bunlardan ilki, iki iletken katmandan yapılan dirençli dokunmatik ekranlardır. Bu ekranlar ekran kalemi, eldivenli el, çıplak parmak, tırnak vb. ile çalışır. Su, yağ ve toza karşı dirençli bu ekranlar, çizilmelere ve keskin nesnelerin neden olduğu diğer hasarlara karşı daha hassastır. Kapasitif ekranlara nazaran daha az reaktiftir, ayrıca daha az şeffaftır ki bu da ekran parlaklığında yüzde 20 - 25'lik bir kayba neden olur. Bu da zamanla zararlı yansımalara sebebiyet verebilir. Öte yandan ürün maliyeti çok daha düşüktür.
İkinci dokunmatik ekran teknolojisi olan kapasitif dokunmatik ekranlar, daha dayanıklı bir camla kaplıdır ancak eldivenle dokunulduğunda çalışmaz. Multitouch uygulamaları için ideal olan bu ekranlar, dirençli dokunmatik ekrana oranla daha parlaktır ve tepki süresi çok hızlıdır. Şeffaflık oranı ise yüzde 90’ın üstündedir. Neme duyarlı bu ekranların üretim maliyeti ise daha yüksektir.
Peki ihtiyaçlarınızın ne olduğuna nasıl karar vereceksiniz ?
1. İhtiyacınız olan fansız bir PC mi ?
Eğer çalışma ortamı çok fazla toz, parçacık vb gibi etkenlere maruz kalıyorsa fansız PC harika bir seçimdir. Çevresel faktörler az olduğunda dahi fan arızasını ortadan kaldırdığı için avantajlı olduğunu söylemekte fayda var.
2. Hangi ekran uygun ?
Yukarıda açıkladığımız özelliklere sahip kapasitif veya dirençli dokunmatik ekranlardan hangisine ihtiyaç duyulduğu saptanmalı. Akıllı telefonlara benzer mantıkla çalışan ve hassas dokunmaları bile algılayan kapasitif mi, yoksa eldivenle dokunmanın öncelikli olduğu dirençli dokunmatik ekran mı?
3. Panel PC nereye konumlanacak ?
Doğru bilgisayarı seçebilmek için öncelikle nerede kuracağınız önemli bir detaydır. Sehpa veya duvara mı monte edilecek, yoksa başka bir kasanın içine mi yerleştirilecek? İkinci seçeneği söz konusu olduğunda boyutu iyi belirlemek gerekiyor.
4. Ne büyüklükte bir panel PC olmalı ?
Hemen hemen tüm boyutlarda üretilebilir. Burada ekranların nerede konumlanacağına bağlı olarak bilgisayarın ağırlığı hesaplanmalıdır.
5. IP derecesi ne olmalı ?
Panel PC’nin IP derecesinin önemi, kullanmayı düşündüğünüz ortamda öne çıkıyor. IP derecelendirmesindeki ilk rakam, operatörün parmaklarından toz ve moloz gibi parçacıklara kadar değişen boyuta derecelendirilir. En yüksek katı madde giriş derecesi 6'dır ve toz partiküllerine karşı bile koruma sağlar. IP derecelendirmesindeki ikinci hane, sıvıların sızdırmazlığıyla ilgilidir.  En yüksek puan 8'dir ve bu puan tüm kasanın su geçirmez olduğu ve 1 metreden fazla derinliklerde su altında kalabileceği anlamına gelir.
6. Güneş ışığıyla ilişkisi nedir ?
Eğer ekranlar güneş ışığına maruz kalan bir yerde ise panel PC’ye uygun yüksek parlaklık ve güneş ışığında okunabilme özelliği bulunan bir ekran tercih edilmesi önemlidir.
Endüstriyel Panel Pc Nedir ?
Endüstriyel panel pc, zorlu zemin ortamlarına (aşırı sıcaklık, toz, nem, titreşim, güç dalgalanmaları) uyumlu çalışan pclerdir.
Panel PC Ve Sıradan Masaüstü PC Arasındaki Farklar Nedir ?
1. Genel olarak, titreşime, sıcaklığa, toza ve gürültüye karşı yüksek direnç gösteren sağlam bir raf montaj muhafazasına sahiptirler.
2. Toz filtreli ağır soğutma fanlarına sahiplerdir.
3. SMPS, yüksek hata toleranslı ve sağlam devrelerle yapılırlar. Bazı durumlarda, yedek güç kaynağı da kullanılabilir.
4. CPU ve ilgili yonga setleri anakartın bir parçası değildir. Anakartta ayrı bir CPU Kartı takılıdır.
5. Anakart, Telekom anahtarları, veri toplama, veri kayıt kartları, vb. Gibi endüstriyel uygulamalar için kartların eklenmesi için çok sayıda ISA ve PCI yuvaya sahiptir.

Barkod Pazari

Satış Yöneticisi - Odak Bilgisayar